indulona@atlas.sk

Činčila vlnatá

Činčila sa rozdeľuje na 3 typy, v ktorých každý má svoje charakteristické morfologické vlastnosti:

1. Tzv. La Plata, je robustnejší, dobre osvalený, telo je oválne. Hlava je krátka a široká, ušnice sú široko nasadené, veľmi pekne zaguľatené. Kožušina je veľmi hustá, na bokoch o niečo dlhšia. Farba srsti je svetlo až stredne sivá.

2. Costina majú v porovnaní s La Platou slabšiu kostru i osvalenie, užšie bedrá a slabšie zauhlenie chrbta. Ušnice sú veľmi široko nasadené, hlava zvieraťa má pri pohľade spredu tvar V. Telo nie je také robustné, je však dlhšie a štíhlejšie. Farba srsti je stredne až tmavo sivá.

3. Raton sa vyznačuje malým telom ( veľkosť asi 1/3 typu La Platon) má blízko postavené ušnice a hrotitý nos ako  typ Costina. Kožušina tohto typu je najkvalitnejšia.

Činčila vlnatá sa domestikovala len nedávno. V dvadsiatych rokoch nášho storočia sa začal chov činčíl. Za krátky čas sa rozšíril farmový chov činčíl po celom svete. Najväčší rozvoj chovu začal po druhej svetovej vojne. Prevláda najmä chov činčily vlnatej, ďalší druh činčila krátkochvostá sa chová v Južnej Amerike asi v 10% zastúpení z celkového chovu farmových zvierat. Činčila krátkochvostá má síce veľmi hustú a krásnu kožušinu, ale jej chov je náročnejší a reprodukcia nie je uspokojivá. Počas domestikácie vytvorila i činčila vlnatá niekoľko farebných variácii. Okrem divého typu v charakteristickej sivej farbe, označovanej ako činčilová šedá, sa chovajú v malom množstve tieto variácie:

       Činčila albino - biela s červenými očami,

       Činčila biela recesívna - biela krížená s divým typom (majú biely chvost)

       Činčila Wilson Strain - dominantný typ bielej činčily, má tmavé oči a ušnice

       obrúbené čiernym pigmentom. Krížením tohto sfarbenia s divím typom vzniknú v 

       generácii F1 platinové, biele alebo strakaté mláďatá a 50% zvierat divého

       sfarbenia.

       Činčila Silver White - tak zvaná platinová činčila, ktorej srsť je jemne sivá s čiernymi

       končekmi na srsti.

Činčily vlnaté majú polyestrický cyklus - ruja prebieha počas roka vždy po 28 - 35 dňoch, trvá 2-3 dni. Ejakulát samca koaguluje a samica ho po určitom čase vytlačí. Samica je kotná 111 dní, + - 3 dni. Samice zvýšia svoju hmotnosť v druhej polovici gravidity o 50 - 120 g. Uliahnuté mláďatá sú veľmi dokonalé, dobre osrstené, vidia a majú už vyvinutý chrup. Ich hmotnosť je 30 - 50 g. po odstavení (2 mesiace) je hmotnosť mláďat 200 g. Pohlavne dospievajú vo veku 5 - 7 mesiacov. Činčily sú plodné ešte vo vysokom veku (10 - 12 rokov). V ojedinelých prípadoch sa dožívajú až 20 rokov.    

Podmienkou úspešného chovu a odchovu činčíl vlnatých je okrem kvalitného, pestrého krmiva a vyhovujúcej klietkovej technológie predovšetkým zabezpečenie vhodných mikroklimatických podmienok. Miestnosť, v ktorej zvieratá chováme, musí byť suchá, s možnosťou vetrania; má byť situovaná tak, aby okná boli otočené na východ alebo západ (nemožno súhlasiť s tvrdením, že činčily nepotrebujú slnečné žiarenie, harúce poobedňajšie slnko im však škodí). Za optimálnu teplotu pokladáme rozpätie od 15 do 20 °C pri relatívnej vlhkosti vzduchu 50%. 

Vysvetlivky

Polyestrický: pohlavný cyklus samice 

Ruja: obdobie párenia

Ejakulát: je pohlavná tekutina u samcov ktorá obsahuje samčie pohlavné bunky

Koaguluje: proces zmeny, zrážanie roztoku na želé.

Situovať- umiestniť

Ak nejakému slovu nerozumiete a nie je vo vysvetlivkách napíšte do návštevnej knihy!

Ako ochočiť, zaobchádzať, starať sa. čo a ako s mláďatami,  potravou, výberom pohlavia. Ako zariadiť klietku a ako vyliečiť choroby  činčíl, a fotky rôznych činčíl nájdete na hlavnej stránke, na tlačítkach s požadovaným textom.

Chcete malého havinka ?

Je váš havinko chorý ?

Ak áno, kliknite na :