indulona@atlas.sk

Chorý škrečok    

Škrečky postihuje v zajatí len veľmi málo ochorení. Medzi závažné, i keď časté ochorenia patria roztoče, Trichomonas muris, škrkavky a tak zvaný vlhký chvost. Škrečky chované v nečistých, vlhkých chovných zariadeniach bývajú často napádané roztočmi. Preventívnym opatrením je často vetranie chovných priestorov a výmena znečistenej podstielky.

·  Endoparazitárne ochorenia

V žalúdku, črevách a v priústnych vakoch môže parazitovať Trichomonas muris.

- škrkavky sa vyskytujú z červov. Napadnuté zvieratá ošetríme piperazínom podaným v pitnej vode.                                                                                                                                                    

- vlhký chvost, ktorým trpia často mladé i dospelé jedince je neznámeho pôvodu. Choré škrečky sú malátne, silne zoslabnuté a okolie análneho otvoru je vlhké ako pri hnačkách.

- silný zápal čriev pravdepodobne ide o vírusové ochorenie. Toto ochorenie najčastejšie vzniká v chovoch s nedostatočnou hygienou a s deficitným krmivom pokiaľ ide i minerálne, vitaminózne a dietetické.

Chorý pieskomil

Podmienky zdravia:

· Pohyb- pieskomil, ako každé zviera, potrebuje pohyb. Aj keď behanie po zemi prináša isté riziká zranenia, je lepšie podstúpiť ich, ako trápiť pieskomila nudným a nezáživným životom v akváriu. Predísť zraneniu sa dá jednoducho."Venčením" v miestnosti, kde sa nikto nepohybuje. Na dvere do tejto izby môžete dať napríklad oznam: "Pozor behá pieskomil !" Najlepší čas na behanie je od piatej večer. Vtedy sú pieskomily najviac aktívne.( pre teplotu )Pohyb zabezpečíme aj v klietke. Halúzkami a inými preliezačkami.

Choroby

Pieskomily majú dobrú imunitu. Je veľmi zriedkavé, aby chytili nejakú chorobu.( Ak sú splnené všetky podmienky zdravého životného štýlu ) Ak by sa však predsa nejaká choroba vyskytla mohlo by ísť o:

· Prechladnutie:            hlasné dýchanie, kýchanie, Dajte pieskomila do tepla( asi 23°C ), poskytnite mu dostatok vitamínov a pokoj.

· Hnačka:           mazľavý, mäkký trus, špinavý kožúšok okolo chvosta, prestaňte mu dávať šťavnatú stravu, dajte mu len ovsené vločky a sucháre.

           Ak sa to nezlepší, dajte pieskomilovi aj slabý čierny či harmančekový čaj.

· Alergia:            zapálené oči, kýchanie, Keďže alergia môže byť na čokoľvek, spomeňte si, či ste v poslednom čase nezmenili niečo v okolí pieskomila. Ak áno, odstráňte to a alergia by mala prejsť.

· Parazity:          vypadávanie srsti, podráždená pokožka, svrbenie, chudnutie, Použite prípravok proti parazitom.( Blchy: škriabanie; roztoče: vypadáva srsť, chrastovitá koža; červy: chudnutie )

Zranenia

Zranenia sú u pieskomilov časté a treba im zabraňovať. Dochádza k nim, ak pieskomila surovo chytíme za chvost, ak nám spadne, ak ho privrieme do dverí či dokonca prišľapneme. Vtedy sa môže stať:

· Ochrnutie- Vtedy mu môže opuchnúť nejaké tkanivo a zablokovať miechu. Čo najrýchlejšie odneste pieskomila k zverolekárovi. Ten by mu mal dať protiopuchovú injekciu.

· Poškodenie chvostu- zlezenie kože alebo dokonca odtrhnutie chvosta. Zase len pomôže zverolekár. (neviem čo s tým urobí, lebo toto sa mi ešte nestalo)

· Poškodenie vnútorných orgánov- toto bohužiaľ väčšinou pieskomil neprežije. Ak je však poškodenie ľahké, má šancu na prežitie. Ak žere, je to na dobrej ceste. Nechajte ho na pokoji a on sa sám uzdraví, alebo ...  Veterinár asi moc nepomôže.

· Zlomená noha- tak to snáď pomôže zverolekár.

Zuby

Pieskomily, ako aj ostatní hlodavci, majú namiesto predných rezákov hlodáky. Hlodáky majú prednú stranu pokrytú tvrdou sklovinou a zadnú stranu mäkkou zubovinou. Pretože sa zubovina ľahšie brúsi, sklovina tvorí ostrú hranu. Hlodáky sú od stoličiek oddelené medzerami, ktoré sa volajú diastemy. Sú to medzery, ktoré tam zrejme zostali po očných zuboch, ktoré hlodavcom chýbajú. Aby malým pieskomilom zuby neprerástli, musia si ich brúsiť. Pomôžu k tomu vetvičky, krabičky, ale napríklad aj seno. Ak by mali zuby moc dlhé, zverolekár im ich skráti. Nemusíte sa toho báť, oni tam nemajú nervy a tak strihanie necítia.

Nechty:

 Nechty by, tak ako zuby, mohli prerásť, prípadne sa skrútiť. Je to pre pieskomilov veľmi bolestivé, tak je lepšie zabrániť tomu. Ak dáte do terária kamene a drevá, určite si nechty udržia krásne upravené.

Choré morča

Morčatá sú veľmi odolné voči mnohým chorobám, ktoré postihujú iné hlodavce. Len sporadicky sa vyskytujú tieto ochorenia: paralýza, salmonelóza, pseudotuberkulóza, kokcidióza a vši.

· Paralýza je najčastejšie vírusové ochorenie morčiat, ktoré postihuje zadné končatiny. Nie je silne infekčná.

· Salmonelóza môže spôsobiť ťažké epidémie v chovoch morčiat. Pôvodcami ochorenia sú salmonella typhimurium, prípadne salmonella enteritidis. Latentné ochorenie prepukne najčastejšie pri hypovitaminóze C. choré zvieratá majú zježenú srsť, hnačku a hynú. Choré zvieratá treba vyradiť z chovu a udržiavať absolútnu čistotu.

· Pseudotuberkulózu spôsobuje Pasteurella pseudotuberculosis. Postihnuté zvieratá majú palpáciou zistené mezenterické lymfatické uzliny. Prevencia spočíva v hygiene chovu a v predkladaní bezchybných, zelených krmív s dostatkom vitamínu C.

· Kokcidiózu spôsobuje eimeria caviae v zanedbaných nečistých chovoch. Treba dodržiavať hygienu v chove a odstrániť choré jedince.

· Vši sa vyskytujú v silnej invázii najmä v zanedbaných chovoch. Zamorené zvieratá a chovné priestory ošetrujeme aerosólovým insekticídami (Arpalit sprey)

· Patologické stavy. Gravidné samičky morčiat často trpia nadmerným teplom a vyčerpané hynú. Účinnou profylaxiou je dostatočné vetranie chovných zariadení a dostatok čistej pitnej vody.

Malácia - mäknutie tkaniva                                 lymfa— normálny obsah miazgových ciev

Deficitný - stratový                                             palpácia— vyšetrovanie ohmatávaním, pohmat  

Vitaminózne - obsahuje viac vitamínov           

Dietetické - týkajúce sa správnej výživy

sporadicky - ojedinelý, zriedkavý

Latentné - skryté, utajené

Mezenterické - zväčšené

lymfatické -  týkajúci sa lymfy, miazgový

Chorá myš

Myš trpí väčšou rozmanitosťou ochorení ako ostatné druhy hlodavcov. Najčastejšie sa vyskytujú tieto ochorenia: salmonelóza, Tyrzerova choroba, infekčný katar, infekčná ektromélia a kokcidióza.

· Salmonelózu spôsobujú salmonella typhimurium alebo salmonella enteritis, vzácne i iné druhy. Patrí medzi najčastejšie ochorenie myší. Pri akútnej forme zvieratá v priebehu niekoľko dní zahynú. Srsť chorých myší je zježená, zvieratá sú menej pohyblivé a chudnú.

· Tyrzerovú chorobu vyvoláva bacillus piliformis. Spôsobujú najväčšie škody v chovoch myší v Európe a v Japonsku. Je to vlastne hepatitída s črevnými ťažkosťami. Zvieratá v krátkom čase hynú. Profylaxiou sú prísne hygienické opatrenia.

· Infekčný katar je chronické ochorenie veľmi rozšírené v chovoch myší. Choré jedince sú malátne, srsť je zježená. Myši vydávajú chrčivá zvuky. Napadnut zvieratá treba vyradiť z chovu.

· Infekčná ektromália (myšie kiahne) je spôsobená vírusom Poxivirus muris. Choré jedince sú letargické, neprijímajú potravu, srsť majú zježenú a chudnú. Prevencia spočíva v karanténe novoprikúpených zvierat 14—21 dní. 

· Kokcidióza myší sa vyskytuje pri zlých hygienických podmienkach chovu. V čisto udržiavaných chovoch je však ojedinelá.

Chcete malého havinka ?

Je váš havinko chorý ?

Ak áno, kliknite na :

 Have you ever played roulette spel at any casino no deposit sites? No? Download our free software and start playing! Read also about roulette tricks!