indulona@atlas.sk

- pre škrečky, myši a potkany:

· Obilniny: pšenica, jačmeň, ovos, kukurica, proso, raž a nelúpaná ryža.

· Olejniny: ľanové semeno, slnečnicové semeno, burské oriešky, repkové semeno a sójové bôby.

· Priemyselné odpady: sušené mlieko, ovsené vločky, múčka s obilných klíčkov, otruby, sušené kvasnice.

· Kŕmnu dávku treba obohatiť o zeleninu a ovocie, aby sa predišlo k upchatiu čriev, čo sa často stáva mladým zvieratám po odstave. Je zaujímavé, že upchatie sa často prejavuje navonok stavom pripomínajúcim hnačku (znečistenie srsti v oblasti análneho otvoru), čo často vedie k nesprávnej diagnóze.

· Vhodná zelenina a ovocie: jablká, tvrdé hrušky, banány, maliny, jahody, hrozno, banán, mrkva, zeler, cvikla, uhorky, zemiaky (bez jedovatých klíčkov a listov), cukety, šalát (treba ho poriadne umyť, lebo býva viac ako iná zelenina ošetrený pesticídmi),  brokolica, špenát, petržlen, rajčiny.

· Vhodné trávy: ďatelina, lúčna tráva a púpava.

· Bielkoviny: kyslá smotana, tvaroch, jogurt, tvrdý syr (samozrejme všetko len v malom množstve a určitých intervaloch, asi tak každý tretí- štvrtý deň)

· Ostatné doplnky pitná voda, vitamínové kvapky, lúčne seno, vetvičky buku, javoru, vŕby, liesky, ovocných stromov (k ohlodávaniu), psie sucháre (inak nazývané aj maškrtky), tyčinky pre škrečkov (podobné predávajú aj pre andulky, sú v rôznych príchutiach).

· Nevhodné: cibuľa, kapusta, pór (nafukujú), klíčky zemiakov, zelené časti zemiakových hľúz a rajčín, bolehlav, zlatý dážď, nakladaná alebo mrazená zelenina

-pre morčatá  otruby, jačmenná múka, výlisky z arašidov a z ľanového semena, sušená senná múčka, mletý vápenec, chlorid sodný, dehydrovaná lucernová múčka, sójový olej, pivovarské kvasnice, jodidovaná soľ na lízanie, pitná voda a ovocie, zelenina. Kŕmnu dávku treba doplniť o kvalitné seno.

· Vhodné ovocie a zelenina: jablká, mrkva aj s vňaťou, hlávková kapusta, kel, mandarínky, kiwi, pomaranče, grepy a petržlen.

· Tráva: Základom potravy je "tráva" t.j. byliny ktoré nájdete na každej lúke alebo trávniku. Ale pozor! Tráva nesmie byt chemicky ošetrená, a nie všetky rastliny ktoré na trávniku rastú, nie sú jedovaté. Vhodné sú: "Klasická tráva", skorocel, listy púpavy.

Takto bude váš škrečok papať z vašej ruky

Otuba— šupka s obilnín

- pre pieskomily Pieskomily kŕmime obilím, rozličnými semenami, senom, ovocím, zeleninou a denne prekladáme čerstvé konáriky stromov a krov. Aspoň raz týždenne podávame múčne červy, kúsok mäsa (to neodporúčam) a natvrdo uvarené vajce.  

- pre králiky 

Seno ovplyvňuje tráviace pochody a králik ho musí mať neustále k dispozícii. Kompletná suchá kŕmna dávka by mala obsahovať zelené krmivo, obilie, rôzne semená, sušenú zeleninu a vitamíny. Denná kŕmna dávka by mala zodpovedať 3 až 4 lyžiciam zmesi. Na jedálny lístok patrí čerstvá zeleň , púpava, mrkva, petržlen. Zdravím prínosom pre hlodavce sú konáriky. Kŕmiť treba pravidelne, dvakrát denne - ráno a večer. Ráno podávaj suchú kŕmnu zmes, večer šťavnaté a zelené krmivo. Nikdy nekŕm krmivom po záručnej dobe. Každý deň musia mať zvieratá k dispozícii čerstvú vodu. Zelené krmivo nezbieraj po okrajoch ciest alebo na čerstvo hnojených lúkach.

- pre veverice a burunduky: šúpaný ovos, proso, slnečnica, repkam konopné semeno, vlašské a burské oriešky, žalude, bukvice a lieskovce. Kŕmnu dávku treba doplniť zeleninou, halúzkami z ihličnatých a listnatých stromov, púpavovými listami, hviezdicou prostrednou, ovocím najmä jablkami a čerešňami.

pre degu pšenica, lúpaný ovos, lesknica, proso, hrach, kukurica, konopné semeno,

· Ovocie a zelenina: jablká, mrkva, cvikla, kaleráb, karfiol, šalát.

· Tráva: púpavové listy,  tráva, lucerna a denne čerstvé konáriky s lipy a liesky.

- pre činčily:

Seno                                   30g

Zelené krmivo                     40g

Zmes obilnín                       15g

Zelenina                              10g

Seno                                   30g

Zelené krmivo                     30g

Zmes obilnín                       10g

Zelenina                              10g

Obilné klíčky                          5g

Seno                                                    30g

Zelené krmivo                                      30g

Zmes obilnín                                        25g

Zelenina                                               10g

Sušené pivovarské kvasnice                 3g

Obilné klíčky                                          2g

 

Seno                                                 30g

Zelené krmivo                                   30g

Zmes obilnín                                     15g

Zelenina                                            20g

Sušené pivovarské kvasnice              5g

Obilné klíčky                                       5g

Sušené mlieko                                    5g

V období gravidity

Vo všedný deň

V období laktácie

V období ruje a párenia

Chcete malého havinka ?

Je váš havinko chorý ?

Ak áno, kliknite na :